contrast00.jpgcontrast01.jpgcontrast02.jpgcontrast03.jpgcontrast04.jpgcontrast05.jpgcontrast06.jpgcontrast07.jpgcontrast08.jpgcontrast09.jpgcontrast10.jpgcontrast11.jpg

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. [czytaj więcej ...]

Orkiestra Politechniki Opolskiej (edycja 2012, 2014-2017)

 

Tradycje wspólnego muzykowania są wpisane w krajobraz śląski od pokoleń, stanowiąc nierozerwalny element kultury muzycznej regionu. Tradycji, która tak pieczołowicie kultywowana, potrafiła do dnia dzisiejszego przetrwać liczne zawieruchy wojenne oraz nie zawsze łaskawe dla kultury i sztuki transformacje ustrojowe. Na Śląsku rozwinęły się szczególnie dwa rodzaje zespołów muzycznych: chóry lub zespoły śpiewacze oraz orkiestry dęte.

Pomysłodawcą projektu i twórcą orkiestry jest Przemysław Ślusarczyk – kompozytor, dyrygent animator kultury. Pomysł na stworzenie takiego zespołu zrodził się w pierwszych dniach stycznia 2006 roku. Bezpośrednim impulsem do działania był występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu; prowadzonej także przez dyrygenta, podczas uroczystego rozdania dyplomów na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej na zaproszenie jego Dziekana.

Pierwsze przygotowania rozpoczęły się pod koniec stycznia 2006 roku. Po przedstawieniu Jego Magnificencji projektu, planu rozwoju ogłoszono oficjalny nabór do orkiestry, wkrótce rozpoczęto regularne próby. Grupa studentów Politechniki Opolskiej wzmocniona o Orkiestrę Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu zaprezentowała licznie przybyłej publiczności ponad godzinny koncert 4 maja 2006 roku podczas Święta Politechniki Opolskiej, który odbył się w II kampusie przy ulicy Prószkowskiej. Ten występ można uznać za debiut zespołu.

W październiku 2007 roku, na zaproszenie Rektora Akademii Morskiej w Gdyni zespół gościł w Trójmieście. W kwietniu 2008 roku orkiestra zagrała w Klubie „Studio” na koncercie z okazji VII urodzin Orkiestry Reprezentacyjnej AGH w Krakowie, a w styczniu 2010 muzycy wystąpili w Gliwicach na Koncercie Noworocznym na zaproszenie Rektora Politechniki Śląskiej. W 2010 roku orkiestra zdobyła II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni. W lutym 2011 roku orkiestra wystąpiła w Filharmonii Opolskiej na Koncercie Noworocznym Środowisk Akademickich Opole - Pekin. W 2013 roku zespół kameralny zrealizował oprawę muzyczną podczas uroczystości nadania godności dr h.c. prof. Kazimierzowi Zakrzewskiemu oraz otworzył międzynarodową galę IEEE Central European Student Branch Congress 2013 występując w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Oprócz koncertów muzycy promują również alternatywne działania kulturalne uczestnicząc od samego początku w cyklu: „Muzyczne impresje” i „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich akcjach: „Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty” oraz „Z orkiestrą po Odrze”. Orkiestra koncertuje na terenie województwa i poza jego granicami.

Orkiestra działa w ramach Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Opolskiej. Siedzibą zespołu i miejscem prób jest sala prób nr 45 w Zespole dydaktycznym "Łącznik" przy ulicy Mikołajczyka 16. Nieprzerwanie trwa także nabór do orkiestry.

W sezonie 2015/2016 orkiestra obchodziła 10-lecie działalności artystycznej.

strona zespołu: www.opo.art.pl

oficjalny folder orkiestry: pobierz tutaj